Vizyon sahibi, yeniliklere açık, kendi hayatını yöneten kadınların internetteki adresi
 


Yeşim Tekstil'den İstihdam Atağı
.KadınVizyon Haber Servisi
18/04/2003
Yeşim Tekstil, Halk Eğitim Merkezleri, Uludağ İhracatçı Birlikleri, İş ve İşçi Bulma Kurumu ve dağ yöresindeki müteşebbislerle birlikte dört önemli istihdam projesine başladı.

Yeşim Tekstil’in Halk Eğitim Merkezleri, Uludağ İhracatçı Birlikleri, İş-Kur ve dağ yöresindeki müteşebbislerle birlikte Orhaneli, Büyükorhan, Harmancık, Keles, Yenişehir ile Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinde yürüttüğü istihdam projelerinden ilki 25 Kasım 2002'de Yenişehir'de başladı.

Bu projeler kapsamında halk eğitim öğretmenlerine, kursiyerlere Yeşim’in eğitmenleri tarafından sanayi tipi dikiş makinesi kullanma eğitimi verilerek onların bir meslek sahibi olmaları sağlanmakta. Ayrıca bu kurslardan mezun olan kursiyerlere de Yeşim Tekstil’de veya diğer tekstil firmalarında iş imkanı sağlanmakta. Özellikle işsizliğin yoğun olarak yaşandığı dağlık bölgelerde kurslar düzenleyerek yöredeki müteşebbislere bilgi ve eğitim desteği veren Yeşim Tekstil, buradaki konfeksiyon fabrikası faaliyete geçtikten sonra da sipariş desteği vererek fabrikanın devamlılığına katkıda bulunacak. Şu anda 5300’ü kendi bünyesinde, 3500 kişisi birlikte çalıştığı fason firmalarda olmak üzere yaklaşık 8500 kişiye istihdam olanağı yaratan Yeşim Tekstil, yürüttüğü istihdam projeleri ile Bursa ve çevresinde sektöre nitelikli iş gücü kazandırmayı hedefliyor.

Yeşim Tekstil Genel Müdürü Şenol Şankaya, bu projelerin amacının 2005 yılında kotaların kalkmasıyla birlikte piyasada doğacak nitelikli eleman ihtiyacını bugünden hazırlayarak sektöre destek olmak, işsizlik sorununun çözümüne yardımcı olarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve işsizliğin yoğun olarak yaşandığı bölgelere istihdam olanağını götürerek buralardan şehre göçü önlemek  olduğunu açıkladı. Şankaya 2002 yılında Yeşim Tekstil'e 35.000 kişinin  iş başvurusu yaptığını, bu başvurulardan 3187 kişinin Yeşim'de veya Yeşim'in yan kuruluşlarından Barçın ve Beke'de değerlendirildiğini söyledi. Şankaya ayrıca yapılan başvuruların büyük çoğunluğunun niteliksiz işgücü olduğuna da dikkat çekti.

Başlattıkları istihdam projelerinden en heyecan verici olanının dağ bölgesinde başlatılan proje olduğunu belirten Şankaya konuyla ilgili şunları söyledi: "Tarım arazisi olmayan, Orhaneli, Büyükorhan, Harmancık, Keles gibi Bursa'nın dağlık bölgelerinde başlattığımız bu projede Yeşim Tekstil olarak eğitim, bilgi ve iş garantisi desteği veriyoruz. İlk olarak Orhaneli bölgesini pilot bölge olarak seçtik. Buradaki müteşebbis Emin Dinçeller tarafından kurulan konfeksiyon fabrikası 26 Nisan'da açılacak ve ilk etapta 500 kişiye iş imkanı sağlayacak. Bu fabrikada Halk Eğitim Merkezi’nde meslek edindirme kurslarını başarıyla bitirenler çalışacak."  Şankaya istihdam yaratmaya yönelik bu tarz projelere devlet de destek verdiği takdirde diğer geri kalmış bölgelerde de bu projelere devam etme isteği içerisinde olduklarını söyleyerek, hükümetten vergi, sigorta gibi konularda teşvik beklediklerini söyleyerek sözlerini bitirdi.

Bu dört proje kasamında bugüne kadar 172 kişi mezun olarak işbaşı yaptı. Halen 370 kişinin eğitimi devam ediyor. Her eğitim dönemi 8-10 haftalık periyotları kapsıyor.


Güncel Haberler Kategorisindeki
Son 10 Yazı
TÜK 2012 Kadın İstatistiklerini Yayınladı
Steelife, 'Ekolojik Ev' ile enerji faturasını sıfırlıyor
Emirates’ten Özel Kampanya Fiyatları
Şehrizar Konaklarında Daire Teslimleri için Geri Sayım Başladı
Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı'na Tepkiler Büyüyor
Goody Çocuk Tiyatrosu Ömür Gedik ve Nedim Saban ile 10. Temsilini Veriyor
ELLE’den Genç Tasarımcılara Destek
Afet İstasyonları, Olası bir Depreme Hazır Hale Getiriliyor
Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu eğitim ve öğretim yılının son temsillerini İstanbul’da gerçekleştiriyor
Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi, Avrupa'nın Örnek Projesi Seçildi

Add to My Yahoo!
Kulübümüzün etkinliklerini ve sitemizin yeniliklerini öğrenmek için kayıt olunuz.
Yeniliklerden haberdar olmak için, lütfen listemize katılın.
Katıl
Ayrıl
Yiyecek & İçecek
(Mutfak - Sağlıklı Beslenme - Şarap) konusundaki mail listeleri
Sohbet-Hikaye Listeleri
(Sabah Kahvesi - Evli Kadın) konusundaki mail listeleri
İlgi Alanlarınız konusunda Mail Listeleri arıyorsanız. Burada.
İletişim : info@kadinvizyon.com - 0-212-272 2248 © 1999-2010 İnterVIZYON Ltd.Şti.